Zbulohen 16 kg heroinë në kufirin maqedonas, në pranga kosovari

20.05.2012 (komentet: 0)

Zbulohen afro 16 kg heroinë në një makinë me targa të Kosovës teksa po kalonte vendkalimin kufitar “Deve Bair” të Maqedonisë me Bullgarinë.Policia kufitare maqedonase bën me dije se heroina u gjet e fshehur në katër rrotat e makinës, e cila ishte e tipit “Audi”.

Drogën, raporton agjencia e lajmeve INA, e zbuloi një qen antidrogë.

Policia ndaloi drejtuesin e makinës, i cili posedonte pasaportë serbe dhe të Kosovës.

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka bërë të ditur se po heton edhe për përfshirjen e këtij rasti në një rrjet të tërë të trafikimit të drogës nga Turqia, përmes Bullgarisë në Maqedoni, ndërsa destinacion final i sasisë së heroinës ishte Kosova.

Drejtori i Doganave të Maqedonisë, Vanço Kargov theksoi se operacioni i zbulimit dhe gjetja e drogës është pjesë e aksioneve “Bosfor”, i cili deri tani ka zbuluar mbi 350 kg heroinë, që në tregun e zi vlen 15 milion euro.

Kthehu mbrapa

Shto koment