Tadiq: Shtrëngimi i duarëve nuk është ngjarje historike, por mirë që ka ndodhë

07.07.2012 (komentet: 0)

Ish presidenti serb dhe Lideri i Partisë Demokratike Boris Tadiç deklaroi se shtrirja e dorës me kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi në Kroacia Samit në Dubrovnik, nuk ka rëndësi historike, por ishte mirë për shkak se dy popujt kanë një probleme që duhet zgjidhur.Më parë, e përditshmja kroate  "Vecernji list" njoftoi se Tadiqi në fund të " Samitit Kroacia" në Dubrovnik ka shtrënguar duart me Kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi, i cili gjithë ashtu është pjesëmarrës në këtë takim.

Tadiçi është hera e parë që merr pjesë në "Samiti Kroacia" në të cilën, siç tha për "Blic", merr pjesë si qytetar dhe kryetar i Partisë Demokratike, dhe jo si një përfaqësues i shtetit.

Gjithashtu, kjo është hera e parë që një politikan serb ka marrë pjesë në një tubim të tillë rajonal në Kroaci, e që nuk ishte rasti në vitet e mëparshme për shkak të pjesëmarrjes së zyrtarëve të Kosovës.

Mediat kroate njoftuan se sot herët paten paralajmëruar mundësinë që Tadiqi në samit të takohet me Hashim Thaçin.

/Kokajpress/

Kthehu mbrapa

Shto koment